از غدیر تا ظهور

غدیر تا ظهور

از غدیر تا ظهور

از غدیر تا ظهور

غدیر تنها یک واقعه تاریخی نیست که در لابه لای تاریخ باید آن را جست و جو

کرد ، و یا فقط نام یک سرزمین نیست که در جغرافیای جهان باید آن را یافت .

غدیر یک فرهنگ است ، یک تفکر و یک عقیده است ، نقطه اتصال کاروان

رسالت با کاروان امامت اگرچه به ظاهر محل افتراق کاروان های حج است .

غدیر ثمره عالم خلقت و نتیجه تمام مکاتب توحیدی است ، و غدیر سرآغاز

خوش یک پایان زیباست.

هجرت پیامبر اکرم ( ص ) از مکه به سوی مدینه در تاریخ اسلام و حتی تاریخ بشریت به عنوان نقطه عطفی به شمار می آید . بعد از این هجرت ، آن حضرت سه بار دیگر نیز به مکه سفر کردند ، بار اول در سال هشتم هجری پس از صلح حد یبیه و به عنوان عمره ، بار دوم در سال نهم هجری جهت فتح مکه و سومین و به نوعی مهمترین آنها در سال دهم هجری که موسوم شد به ( حجه الوداع ) که حضرتش برای اولین بار به طور رسمی اعلان حج دادند تا در حد امکان همه مردم حاضر شوند . جمعیتی بالغ بر یکصد و بیست هزار نفر از اطراف راهی مکه شدند تا دو حکم مهم از دستورات الهی و قوانین اسلام که هنوز به طور رسمی و کامل بیان نشده بود بشنوند ، هرچند خود از این موضوع آگاه نبودند . یکی آداب حج و دیگری مسئله ولایت و جانشینی بعد از پیامبر ( ص ) دستور اول را مسلمانان آنگونه که رسول اکرم ( ص ) اعمال حج را انجام دادند آموختند : و اما موضوع دوم که مهمترین و حساسترین مسئله درباره آینده رسالت هر رسول الهی است خصوصا رسالت حضرت محمد ( ص ) چون آخرین رسول است و آورنده آخرین دین الهی که می بایست تا روز قیامت ماندگار باشد . از آنجا که موضوع از اهمیت فوق العاده برخوردار بود و ویژگی منحصر به فردی داشت – تا آن اندازه که خداوند آن را مکمل رسالت نامید – لذا زمینه سازی برای ابلاغ این امر مهم لازم بود ، از اینرو پیامبر اکرم ( ص ) به دستور الهی زمینه را اینگونه مهیا فرمود .

آنچه در واقعه غدیر خم پیامبر از سوی خدا مامور به آن شد فقط اعلام ولایت

و خلافت حضرت علی ( ع ) نبوده است بلکه علاوه بر آن ، اعلام و تثبیت خلافت

و ولایت دیگر ائمه معصومین ( ع) تا روز قیامت بوده است تا مردم دچار گمراهی

و سرگردانی نشوند .

غدیر
علی تنها نیست

که اینان  خاندان عصمت و طهارت ( چهارده معصوم (ع ) هستند ) با ویژگی های منحصر به فرد و مختص به ایشان که اولین ایشان حضرت محمد (ص ) بود که به عنوان پیامبر ، حجت بر مردم شد و آخرین ایشان امام دوازدهم حضرت مهدی(عج) است . لذا در روز غدیر پیامبر در خطبه غدیر ضمن معرفی ائمه و نام بردن صریح از اولین ،  دومین و سومین امام معصوم و اشاره به انحصاری بودن به این مقام در دوازده نفر که مابقی ایشان از نسل سومین امام ( حسین بن علی علیه السلام ) است که بیشترین تاکید در خطبه غدیر بر روی دوازدهم ایشان بود که  ضمن چهار مرتبه  یاد  کردن  با نام ( مهدی ) در حدود بیست جمله حکومت حضرت مهدی را تشریح فرمود که به ترجمه آن در زیر اشاره خواهیم کرد .

(( بدانید که آخرین امامان ، مهدی قائم از ماست ، اوست غالب بر ادیان ، اوست انتقام گیرنده از ظالمین ، اوست فاتح قلعه ها و منهدم کننده آنها ، اوست غالب بر هر غبیله ای از اهل شرک و هدایت کننده آنها ، بدانید که اوست انتقام گیرنده هر خونی که از اولیاء خدا ریخته شده . اوست یاری دهنده دین خدا . بدانید که اوست استفاده کننده از دریایی عمیق . اوست که هر صاحب فضیلتی را به قدر فضلش و هر صاحب جهالتی را به قدر جهلش نشانه می دهد . اوست انتخاب شده و اختیار شده خداوند . اوست وارث هر علمی و احاطه دارنده به هر فهمی . بدانید که اوست خبر دهنده از پروردگارش ، و بالا برنده آیات الهی . اوست هدایت یافته محکم بنیان . اوست که کارها به او سپرده شده است . اوست که پیشینیان به او بشارت داده اند . اوست که به عنوان حجت باقی می ماند و بعد از او حجتی نیست . هیچ حقی نیست مگر همراه او ، و هیچ نوری نیست مگر نزد او . بدانید او کسی است که غالبی بر اونیست و کسی بر ضد او کمک نمی شود . اوست ولی خدا در زمین و حکم کننده او بین خلقش و امین او بر نهان و آشکارش . ))

قلب امام
ولایت

برگرفته از کتاب :از غدیر تا ظهور _ نویسنده :مهدی عابدینیاز غدیر تا ظهوراز غدیر تا ظهور

2 دیدگاه در “از غدیر تا ظهور”

 1. سلام
  من در زمینه تولید محتوی ، بازاریابی و تبلیغات اینترنتی فعالیت می کنم
  یادتون باشه که یکی از عوامل مهمی که باعث میشه مطالب سایتتون زیاد بازدید بشه عنوان مطالبتونه
  اگه عنوان مطالبتون خوب و جذاب باشه قطعا روی لینک سایتتون بیشتر کلیک میکنن و درنتیجه اعتبار بیشتری پیش گوگل پیدا می کنین و طبعا گوگل هم شما رو به خیلیای دیگه معرفی میکنه
  ولی فکر کردن در مورد ساختن یه عنوان خوب و موثر وقت زیادی رو از آدم میگیره و کار خیلی ساده ای نیست
  اما یه کتاب هست که فکر میکنم خیلی بدردتون بخوره توصیه میکنم حتما یه نگاهی بهش بندازین اینم لینکشه :
  https://co10.ir/blog/website/title.html/
  حتما یه نگاهی بهش بندازید ضرر نمیکنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *